Zinek má důležitou úlohu v aktivitách více než stovky enzymů. Je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin. Účastní se tvorby insulinu. Je důležitý pro normální růst, vývoj reprodukčních orgánů, normální funkci prostaty a hojení ran a popálenin. Jedna ze sloučenin zinku, oxid zinečnatý , má místně působící utišující účinky. proto se používá v pastách či krémech k léčbě kožních defektů a hemeroidů. Jiná sloučenina, síran zinečnatý, je obsažen v očních kapkách, které se používají ke snížení sekrece slz. Zinek se nachází v malém množství v řadě potravin, hlavně bohatých na bílkoviny, jak jsou například libové maso, játra, mléko, vaječné žloutky a mořské ryby.
Dále je významně obsažen v chlebu z hrubé obilné mouky a sušených luštěninách. Je zajímavé, že zinek ze živočišných zdrojů se vstřebává lépe než ze zdrojů rostlinných. To musí mít na vědomí vegetariáni, aby u nich nedošlo k nedostatku zinku v organismu. Osoby starší 15 let potřebují 15 mg denně, menší dávky potřebují děti (liší se podle věkových skupin). V těhotenství a kojení se potřeba zinku zvyšuje.
Vyvážená dieta obsahující přírodní, nezpracované potraviny zabezpečí dostatečné množství zinku. Nedostatek způsobený nevhodnou potravou se vyskytuje pouze ojediněle, u starých, podvyživených lidí či při nevhodné dietě. Zinek je třeba užívat jako doplněk na lékařské doporučení při některých nemocech (cystická fibroza, "srpkovité" porušení buněk, rozsáhlé popáleniny, poškození jater u alkoholiků). Nedostatek zinku vede ke snížené chuti k jídlu a poruše vnímání chuti.
U dětí může dojít ke zpomalení růstu a v těžkých případech k opoždění pohlavního vývoje a vzniku malého vzrůstu. Těžký a dlouhodobý nedostek zinku může vyvolat kožní poruchy jako je vypadávání vlasů, vyrážky nebo záněty kůže či ústní dutiny. Rizika, která mohou vzniknout nadměrným užíváním zinku, jsou malá. Pokud by byly nadměrně užíván dlouhodobě, může snížit vstřebávání železa a mědi. Nedostek těchto prvků může způsobit nauzeu, zvracení, bolesti hlavy, horečku, nevolnost a bolesti v břiše.
Zdroj
AUTOR: PharmDr. Tomáš Arndt
Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/zinek.htm#ixzz3a60PeXc8